POČELO JE PRIJE OSAM DESETLJEĆA

Sve je počelo prije 80 godina kada je Jure Bakotić, utemeljitelj nogometnog sporta u našem mjestu, donio u Kaštel Gomilicu prvu nogometnu loptu i time udario temelje nogometnom sportu u ovom dijelu Kaštela. S ponosom možemo istaknuti da u Kaštel Gomilici nema kuće iz koje bar jedan član obitelji nije bio aktivan u nogometnom klubu, bilo kao nogometaš ili pak kao član uprave kluba. Svaka čast ostalim sportovima koji su djelovali ili još djeluju u Gomilici, ali nogometni klub GOŠK (nekoć Jugovinil) je samo jedan. Htjeli ili ne, dužni smo priznati da je nogomet, najvažnija sporedna stvar na svijetu, bio i ostao najpopularniji sport u Kaštel Gomilici.

Pred klub su se, međutim, već na početku ispriječili problemi i to zbog njegova imena. U nazivu kluba GOŠK tadašnjim splitskim policijskim vlastima smetao je pridjev omladinski, te u prvo vrijeme klubu nije odobreno legalno djelovanje. Traženo je da se iz imena izbaci riječ omladinski, no klupska uprava to nije prihvatila. Klupska su pravila odobrena tek naredne 1925. godine, te se razvila živa nogometna aktivnost. Prvi predsjednik kluba bio je Jure Bakotić, kasnije poznati sportski djelatnik koji će tu funkciju obnašati do 1936. godine. Početak je, dakle, bio više nego težak. Nije bilo sredstava, dresova (tek kasnije su nabavljene majice s crvenobijelim poprečnim prugama), rekvizita, a teren za igralište dao je tko drugi nego Jure Bakotić. Na tom terenu su mladići počeli trenirati i odigravati svoje prve utakmice.